Sveika burnos ertmė užtikrina ne tik gyvenimo kokybę, bet ir apsaugo mus nuo daugelio ligų. Statistika teigia, jog tarp Lietuvos gyventojų labiausiai paplitusios dantų ir burnos ligos, jomis serga net 98 proc. visų mūsų šalies gyventojų.
Burnos higiena – visą gyvenimą
Burnos higienos mokymas turi tęstis visą gyvenimą – vos išdygus pirmajam dantukui iki giliossenatvės. Labai svarbu vaikus nuo pat mažų dienų mokyti tinkamos asmens burnos ertmės higienos įpročių bei įgūdžių, o tam didelę įtaką turi tėvai, tinkamas jų pavyzdys.
Higienistė pasakoja, kad jai tenka lankytis vaikų darželiuose, kur paprašius vaikų atsinešti dantų šepetėlį neretai išgirsta, jog šepetėlio neturi ne tik vaikutis, bet ir jo tėveliai. O juk bloga burnos higiena yra ėduonies, periodonto, taip pat virškinimo sistemos bei kraujotakos ligų rizikos veiksnys. Esant nepakankamai burnos ertmės higienai, per dieną danties paviršius pasidengia seilėmis, mikroorganizmais, atsilupusiomis burnos gleivinės paviršiaus ląstelėmis, maisto likučiais. Visa tai sudaro danties minkštąjį apnašą. Nevalant ar neatidžiai nuvalius dantis, apnašas kaupiasi tarpdančiuose, dantų vagelėse, ties dantų kraštu. Dėl ilgalaikio dantų minkštojo apnašo poveikio atsiranda blogas burnos kvapas, neestetiškai atrodo dantys, dantenos, vystosi dantų ėduonies ir apydančio audinių ligos.
Medikė pastebėjo, jog tarp mokyklinio amžiaus jaunuolių padėtis šiek tiek geresnė, nes paauglystėje dauguma jų ypač susirūpina savo išvaizda. „Dantys atlieka ne tik kramtymo, bet ir estetinę funkciją – mes kalbame, šypsomės. Paauglystėje, kai organizme vyksta hormonų kaita, dantys tampa neatsparesni kariesui, tad didesnis dėmesys burnos higienai yra tiesiog būtinas. Tačiau tai dar nereiškia, kad kitais gyvenimo tarpsniais galime nesirūpinti burnos ertmės higiena”, – sako specialistė.
Anot burnos higienistės, ypatingą dėmesį burnos higienai turi skirti nėščios moterys. Užsimezgus naujai gyvybei, vyksta hormonų pokyčiai, todėl moters organizmui reikia daugiau mineralinių medžiagų, mikroelementų, vitaminų. Šiuo laikotarpiu ypač svarbi subalansuota mityba, todėl būtina apsilankyti ne tik pas ginekologą, bet ir pas šeimos gydytoją, odontologą bei burnos higienistą. Burnos ertmės higienos priežiūra ne ką mažiau svarbi vyresnio amžiaus žmonėms. Vieno kito dantuko trūkumas vaikams – natūralu, nes išdygsta naujas, o suaugusieji, pametę keletą dantų dėl karieso, dažnai pradeda švepluoti, netaisyklingai taria garsus.
Geriausias patarėjas – specialistas
Burnos higienistė pastebėjo, jog pacientai, apsilankę jos kabinete, dažniausiai skundžiasi dantų jautrumu, dantenų kraujavimu bei jų paburkimu. Šios problemos, anot medikės, atsiranda esant netinkamai burnos ertmės higienai. „Ne tik vaikai, bet ir dažnas suaugusysis nežino, kaip taisyklingai valomi dantys, – pasakoja medikė. – Apsilankę pas burnos higienos specialistą, pacientai išmoksta asmeninės burnos higienos: kaip ir kokiais judesiais valyti dantis, kokias burnos higienos priemones pasirinkti, kaip išsirinkti tinkamą dantų šepetėlį ir dantų pastą. Tinkamai patarti įmanoma tik išklausius paciento nusiskundimus, nustačius jo dantų būklę. Dažniausiai rekomenduojama naudoti minkštą dantų šepetėlį, tačiau rūkantiems žmonėms ant dantų atsiranda rudos pigmentinės dėmės, todėl reiktų pasirinkti kietesnį dantų šepetėlį. Dantų šepetėlį rekomenduojama keisti kas 2-3 mėnesius, žinoma, jeigu jis reguliariai naudojamas. Ar jau laikas keisti senąjį dantų šepetėlį nauju, galima nustatyti pagal šerelių kokybę – deformuoti šereliai neįlenda į tarpdančius, todėl palieka juose maisto likučių. Kad nepasiklystumėte dieliame dantų pastos asortimentimente, besilankydami burnos higienos kabinete pasiteiraukite, kokia dantų pasta jums būtų tinkamiausia. Galbūt jums reikia įsigyti gydomąją dantų pastą su vaistažolėmis, kuri mažina dantenų uždegimą, paraudimą bei kraujavimą. Pasibaigus dantų pastai neskubėkite pirkti vėl tokios pat, nes taip, kaip skalbiniai „pripranta” prie vienų skalbimo miltelių, taip ir jūsų dantims ta pati pasta jau bus nebe tokia veiksminga kaip anksčiau. Jeigu norite truputį pabalinti dantis, pirkite balinamąją dantų pastą, tačiau nuolat ja valytis dantis nepatartina. Jeigu rytą dantis valėte balinamąja dantų pasta, tai vakare rinkitės profilaktinę. Balinamąją dantų pastą galima naudoti tik tuomet, jeigu jūsų dantys sveiki, o dantenos nėra jautrios. Naudodami balinamąją dantų pastą nesitikėkite stebuklo. Jeigu norite akivaizdaus rezultato, pasidomėkite dantų balinimo procedūromis.” Anot medikės, prekyboje gana didelis gydomųjų skysčių, skirtų burnos ertmei skalauti, pasirinkimas. Jie ypač veiksmingi po dantų akmenų pašalinimo procedūros. Naudojant gydomąjį skystį aprimsta dantenos, sumažėja uždegimas. Tarpdančių šepetėliai rekomenduojami vyresnio amžiaus žmonėms. Ypač juos patogu naudoti po dantų protezavimo procedūros bei esant dideliems tarpams tarp dantų. Vaikams tarpdančių šepetėliai tikrai nėra reikalingi, o tarpdančių siūlai rekomenduojami nuo 10 metų, kadangi vaikų dantenos yra ypač jautrios.
Kodėl nemalonus burnos ertmės kvapas rytą
„Dažniausia blogo rytinio burnos ertmės kvapo priežastis – nepakankama burnos higiena. Jeigu blogas kvapas trumpalaikis, – nieko baisaus, – teigia medikė. – Burnoje esantys mikroorganizmai dauginasi ir naktį. Tačiau jeigu jis išlieka rytą išsivalius dantis, reikėtų rimtai susirūpinti ir kuo skubiau kreiptis į burnos higienistą, kad pašalintų susidariusias apnašas nuo dantų (vadinamuosius dantų akmenis), kurios sukelia ne tik nemalonų burnos ertmės kvapą, bet ir dantenų uždegimą. Apnašose taip pat vyksta mokroorganizmų apykaitos procesai, dantenų uždegimas didėja, jos kraujuoja, paburksta. Kadangi mikroorganizmai išskiria toksinus, uždegimas dar labiau didėja. Ilgainiui akmenys pradeda kauptis po dantenomis ir giliau, kol galiausiai pažeidžia kaulą. Dantys pasidaro paslankūs, išsivysto periodontitas (vadinamoji parodontozė).” Pirmasis periodontito gydymo etapas – apnašų šalinimas ultragarsu ir specialiais instrumentais. Jei dantų akmenų labai daug, visų pašalinti iš karto neįmanoma. Tai atliekama per kelis seansus. Nuvalius akmenis, dantys poliruojami abrazyvine pasta ir besisukančiomis guminėmis galvutėmis ar šepetėliais. Profesionalios higienos atlikimo dažnumas priklauso nuo paciento asmens higienos kokybės, akmenų kaupimosi intensyvumo. Atsižvelgiant į šiuos veiksnius, profesionalioji burnos ertmės higiena atliekama 1-4 kartus per metus. Dantų akmenų nuo vieno danties pašalinimas suaugusiems kainuoja 3,50 Lito, o vaikams iki 18 metų burnos higienos procedūros atliekamos nemokamai. Jeigu blogas burnos ertmės kvapas išlieka išgydžius periodontitą, specialistė pataria būtinai kreiptis į savo šeimos gydytoją, kad ištirtų virškinimo sistemą.
Svarbiausia – tinkamai valyti dantis
Asmens burnos higiena – kasdienė burnos ertmės priežiūra, kurią atlieka kiekvienas žmogus. „Svarbiausia tinkamai valytis dantis, – sako burnos ertmės higienistė, – todėl kruopščiai valykite dantis rytais. Dieną po valgio burną paskalaukite vandeniu ar specialiu burnos ertmei skalauti skirtu gydomuoju skysčiu, o jeigu to padaryti negalite, pakramtykite becukrę kramtomąją gumą. Ji skatina seilių išsiskyrimą, o šios valo burnos ertmę. Visiems pacientams, ypač vaikams akcentuoju, jog kramtomoji guma negali atstoti dantų šepetėlio ir pastos. Tai tik pagalbinė burnos higienos priežiūros priemonė. Burnos ertmei atgaivinti tinka becukriai „Orbit”, „Dirol” ledinukai. Ypač gerai išsivalyti dantis reikia vakare prieš einant miegoti, kadangi naktį seilių išsiskiria daug mažiau nei dieną, vadinasi, burnos ertmė savaime blogiau apsiplauna, o mikrobų aktyvumas nakties metu būna aktyvesnis nei dieną. Tarpdančių siūlu arba tarpdančių šepetėliu išsivalykite tarpdančius. Baigdami dantų valymo procedūrą, burnos ertmę praskalaukite specialiu skysčiu arba savo pačių pasiruoštu ramunėlių, medetkų ar ąžuolo žievės nuoviru.”
www.bernardinai.lt