Ortodontinis gydymas taikomas kreivai išdygusiems dantims ištiesinti, netaisyklingo sukandimo gydymui, veido-žandikaulių sistemos vystymosi sutrikimų korekcijai bei šių ligų profilaktikai.
Specialybinis pavadinimas kilo iš dviejų graikiškų žodžių – orthos-tiesus ir odous-dantis. Yra labai daug ortodontinių problemų rūšių. Pačias paprasčiausias lengvai pastebi patys pacientai ar jų tėveliai. Tačiau yra tokių, kurias nustato tik specialistai. Tad konsultuotis pas gydytoją ortodontą reikia ne tik tada, kai patys esame nepatenkinti savo ar savo vaikų dantų išvaizda, bet profilaktiškai tai patartina visiems vaikams 8-13 metų amžiuje. Tuo metu itin aktyviai auga vaikų veidas. Laiku pastebėjus dydžio ar padėties sutrikimus tarp abiejų žandikaulių ir pritaikius atitinkamą ortodontinį gydymą, galima koreguoti beveik visas sąkandžio problemas. Be to, jauname amžiuje didžiąją dalį kreivų dantų galima ištiesinti išimamais ortodontiniais aparatais (plokštelėmis). Ortodontas gydo bet kokios rūšies dantų kreivumą, dantų skaičiaus sutrikimus, veido asimetriją, be to dantų tiesinimui praktiškai nėra amžiaus limito. Nors didesnę dalį ortodontinių pacientų sudaro vaikai ir paaugliai, vis daugėja ir suaugusių pacientų, kurie neturėjo galimybės ištiesinti dantų vaikystėje, periodonto gydymo tikslais, sudarant galimybę kokybiškam dantų protezavimui.
Ortodontinis gydymas susideda iš:
- Paciento ištyrimas ir diagnostinės medžiagos paruošimas bei įvertinimas (diagnostiniai modeliai, rentgeno nuotraukos).
- Ortodontinio aparato uždėjimas.
- Reguliarūs kontroliniai vizitai kas 4-8 savaites, priklausomai nuo taikomo gydymo.
- Aparato nuėmimas.
- Retencijos palaikymas.
Ortodontinio gydymo būdas parenkamas pagal specifinę dantų, sąkandžio, žandikaulių būseną, taip pat pagal amžių, paciento individualias savybes ir pageidavimus. Gydymas gali būti atliekamas naudojant įvairius išimamus ortodontinius aparatus (ortodontinės plokštelės, funkciniai aparatai, ekstraoraliniai aparatai ir kt.), fiksuotus ortodontinius aparatus (pvz. Herbsto, Greito plėtimo aparatas, DistalJet aparatas ir kt.), breketus ar jų kombinaciją. Gydytojas ortodontas pasiūlo geriausius gydymo būdus, ir kartu su pacientu aptarus, pasirenkamas tinkamiausias.
Ortodontinio gydymo trukmė varijuoja nuo dantų bei žandikaulių būsenos, paciento amžiaus, individualių savybių ir gydymo metodo. Paprastai augančių vaikų (~5-14metų amžiaus) ortodontinis gydymas apima kelis gydymo etapus: pirma, naudojant išimamus ortodontinius aparatus, koreguojamas žandikaulių ir veido augimas; antra, jeigu yra reikalinga, naudojant breketų sistemą, koreguojama dantų padėtis ir stabilizuojama okliuzija.