Dantų ėduonis
Vaikystėje girdėdavome, kad dantuką reikia taisyti, nes kirminiukai sugraužė. Užaugome, rodos, jau turėtume tiksliau žinoti apie problemą, dažniausiai genančią į odontologo kėdę. Tačiau dabar dažnai tenka sulaukti jau iš suaugusiųjų prašymo paaiškinti – kas gi tas kariesas?
Dantų ėduonis arba dantų kariesas (lot. caries dentium) – danties emalio ir dentino nekrozė. Pagal Gineso rekordų knygą dantų ėduonis yra plačiausiai paplitusi neužkrečiama liga pasaulyje.
Ėduonis atsiranda dėl mikroelementų (pvz., fluoro), vitaminų stokos maiste, angliavandenių pertekliaus maiste, o taip pat dėl kramtymo funkcijos sumažėjimo vartojant daugiau susmulkintą maistą, blogos burnos higienos. Sumažėjus danties emalio atsparumui, susidaro sąlygos burnoj esančių bakterijų bei virusų fermentams lengvai tirpdinti emalį. Kariesas dažniausiai nėra skausmingas, kartais gali gelti ar skaudėti dantis nuo šaltų, karštų, saldžių ir rūgščių produktų, ligonis negali normaliai sukramtyti maisto. Skaudant dantims, sutrinka ne tik seilių išsiskyrimas, bet ir skrandžio sulčių gamyba, todėl sutrinka maisto virškinimas.